168 de ani de la Nasterea Marelui nostru poet „Mihai Eminescu”

Cu prilejul implinirii a 168 de ani de la Nasterea Marelui nostru poet „Mihai Eminescu” , Catedra de Limba si Literatura romana in colaborare cu Biblioteca scolii au organizat o actiune sub genericul  „Trebuiau sa poarte un nume” (M.Sorescu)  la care au participat elevii claselor de gimnaziu V-VIII. Actiunea a cuprins diferite proiectii de filme, recitaluri de poezii si concursuri , aceasta desfasurandu-se in  Sala de festivitati a Colegiului Tehnic Feroviar  „Mihai I”.

Iata de ce, in  fiecare  ianuarie, la putin timp dupa „Botezul apelor acestui pamant”, avem o datorie de suflet sa urcam impreuna cu scolarii nostri, pe aripi de cantec si vers, acolo, pe piscul cel mai inalt, in Ierusalimul nostru romanesc, unde se nastea la 15 ianuarie 1850 „DOMNUL EMINESCU” – ” pedagogul neamului „(N.Iorga), „paznic suprem al sufletelor  noastre”(O. Goga), „suma lirica de voievozi”(Petre Tutea) s.a