În fiecare an, la 24 ianuarie, elevii Colegiului Tehnic Feroviar ”Mihai I ” sărbătoresc Unirea Principatelor Române din anul 1859.
„Mica Unire” s-a realizat când Adunarea Electivă a Ţării Româneşti s-a pronunţat pentru alegerea ca domn a lui Alexandru Ioan Cuza, realizând astfel unirea Ţării Româneşti cu Moldova.
„Mica Unire” a fost sarbatorita in Colegiul nostru prin activitati in cadrul carora au fost rulate prezentari power point cu faptele importante petrecute la 24 Ianuarie 1859.S-au purtat discutii libere cu doamna profesoara Valcan Mihaela pe baza prezentarilor urmarite, au fost citite lecturi de catre elevi – amintim ”Mos Ion Roata si Unirea”, iar la final au fost organizate si concursuri.